Asma Fidanı Dikimi

Çok
9 yıl 3 hafta önce #24 Yazan: GeZGiN
Toprak Hazırlığı
Bağ tesis edilmeden önce eğer gerekiyorsa arazi tesviye edilir. Taban suyu yüksek olan yerlerde mutlaka drenaj önlemleri alınmalıdır. Toprak en az 50-60cm derinlikte işlenmelidir. Dekara 3 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir. Toprak analizi mutlaka yaptırılmalı, analiz sonucuna göre tavsiye edilen miktarda taban gübresi (Fosfor ve Potasyum) verilmelidir.

Mevcut şartlara göre belirlenecek uygun sıra arası ve sıra üzeri mesafelere göre fidanların dikileceği yerler işaretlenmeli. Toprağın tavlı ve hava şartlarının uygun olduğu devrede, dikim çukurları 30 cm genişlik, 40 cm derinlikte olacak şekilde bel küreği veya traktör burgusu ile açılmalıdır.

Dikim Zamanı
Köklü asma fidanları, iklim koşullarına göre, geç sonbahar veya erken ilkbaharda dikilebilir. Kışları çok soğuk geçen bölgelerde, toprağın ısınıp tava gelmesinden sonra ilkbahar dikimi yapılması tavsiye edilmektedir.

Fidanların Dikime Hazırlanması

-Fidanların kökleri dikimden 1 gün önce su içine konulmalı,

-Fidanların gövdesinden çıkan kökler tamamen temizlenmelidir.

-Fidanların dip kökleri 5-10 cm uzunlukta kesilmeli,

-En kuvvetli, dik gelişen sürgün 2-3göz üzerinden, diğerleri dipten kesilmeli,

-Dikime hazır hale getirilen fidanlar dikilinceye kadar nemli çuval ile örtülmeli veya su içinde bekletilmelidir.


Fidan Dikimi Nasıl Yapılır?
-30-40 cm genişlik ve 50-60 cm derinlikte çukurlar açılır . Mümkün ise yarı derinliğe kadar çıkan üst topraklar bir tarafa, alttan çıkan topraklar diğer tarafa konulur.

-Arazi hazırlanırken taban gübrelemesi yapılmamışsa; toprak analiz sonucuna göre (veya yaklaşık olarak 200-300 gr Triple Süper Fosfat ve 200-300 gr Potasyum Sülfat) depo gübresi çukura serpilerek verilir.

-Gübrenin köklere temasını önlemek için üzerine en az 15-20 cm yüksekliğinde yanmış çiftlik gübresi ve üst toprak karışımı koyulur.

-Fidanların tam işaretlenmiş yerlere dikilebilmesi için dikim tahtası kullanılır.

-Aşılı fidanlarda, aşı noktası toprak seviyesinin 3-5 cm üstünde kalacak şekilde çukurun ortasına dikilir.

-Çukurun yarısı üstten çıkan toprakla doldurulur.

- Her çukura yeterince su verilerek hava boşlukları giderilir. Suyunu çekmiş çukurlar artan toprakla tekrar doldurulup iyice sıkıştırılır.

- Dibine can suyu verilip su çekildikten sonra fidanların üzeri ince( 4-5cm) toprakla örtülerek kümbet yapılır.

-Fidanların dik büyümesi için diplerine birer herek dikilmelidir.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
*Fidanlar mutlaka kaliteli, güvenilir fidan üreten kişi veya kuruluşlardan temin edilmelidir.

*Filoksera zararlısı ve nematodlarla bulaşık alanlarda mutlaka Amerikan asma anacı üzerine aşılı, sertifikalı fidanlar kullanılmalıdır.

*Satın aldığımız fidanlar hemen dikilmeyecek ise gölge, soğuk ve aşırı rüzgar almayan yerlerde ve eğik vaziyette yarıya kadar nemli toprakla örterek muhafaza edilmelidir.

*Dikim yapılırken hava koşulları uygun ve toprak mutlaka tavında olmalıdır.Arazi çamurlu iken ve donlu günlerde fidan dikimi yapılmamalıdır.

*Fidanların gözleri uyanmadan önce ve geç kalmadan dikilmelidir.

*Killi, ağır bünyeli arazilerde kümbet dışardan getirilecek kum veya hafif bünyeli toprakla yapılmalıdır.

*Fidanların hastalıklardan ari, sağlıklı, sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir.

Dikim Sonrası Bakım İşlemleri
Kümbetler ara sıra kontrol edilerek gerekiyorsa toprak ilave edilmeli, kaymak tabakası oluşmuşsa kaymak tabakası kırılmalıdır.

İlk baharda sürgünler bir karış olduğu zaman kümbetler dağıtılmalıdır.

Dikimden sonra yaz gelişme dönemi boyunca, fidanların kuvvetli ve sağlıklı şekilde gelişmelerini sağlamak amacıyla sulama gübreleme, yabancı ot kontrolü ile hastalık ve zararlılarla mücadele gibi yıllık bakım işlemleri özenle yerine getirilmelidir.

NOT: Tüm hastalık ve zararlılarla mücadele için bakanlığımıza bağlı en yakın tarım kuruluşuna başvurulmalı ve tavsiyeleri doğrultusunda mücadele yapılmalıdır.

ZİRAAT MÜHENDİSİ
Nalan Nazan Kalkan

ZİRAAT MÜHENDİSİ
Birol Karadoğan

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.241 saniye