Süne için 10 bin kınalı keklik doğaya bırakılacak

Çok
8 yıl 3 hafta önce #10 Yazan: GeZGiN
Süne ile mücadele için 10 bin kınalı keklik doğaya bırakılacak

Malatya'da inşaatı tamamlanan kınalı keklik üretim istasyonunda yılda üretilecek 10 bin kınalı kekliğin doğaya bırakılmasıyla süne zararlılarıyla mücadele edilmesi hedefleniyor. Bölge Müdür Vekili Mehmet Fehmi Yüksel ise 'Kınalı keklik, tarım dostu, çiftçi dostu bir hayvandır' dedi.Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdür Vekili Mehmet Fehmi Yüksel yaptığı açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün, kapatılan İl Çevre ve Orman Müdürlüğü döneminde İnönü Üniversitesi yerleşkesine bir kınalı keklik istasyonu yaptırdığını söyledi.
İstasyonun inşaatının tamamlandığını kaydeden Yüksel, “İstasyonun ihalesi İl Özel İdaresi tarafından yapılmıştı. İnşaatın ufak tefek eksiklikleri kalmış, o eksiklikler tamamlanır tamamlanmaz İl Özel İdaresi müteahhit firmadan alarak bize teslim edecek. Biz teslim alır almaz da üretim istasyonuna anaçlarımızı Türkiye'nin çeşitli noktalarından getirerek üretime başlayacağız” dedi.

İstasyonun yıllık 10 bin keklik üretme kapasiteli olduğunu anlatan Yüksel, kekliklerin başta Malatya olmak üzere Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak ve Tunceli gibi bölge illerinde ve Türkiye'de ihtiyaç olan yerlerde doğaya bırakılacağını aktardı.

Makineleşme ve teknolojinin gelişmesiyle insanoğlunun birçok yere müdahale ettiğini anlatan Yüksel, müdahaleler sonucu birçok yaban hayvanının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu vurguladı.

Yüksel, tarım ilaçları, bilinçsiz avcılık, birçok yerin tarıma, makineleşmeye, yerleşime açılması sonucu yaşam alanlarının daraldığını belirterek, böylece kınalı keklik neslinin de tehlike altına girdiğini kaydetti.

Kınalı kekliğin Türkiye'nin hemen hemen her yerinde bulunduğuna işaret eden Yüksel, şöyle konuştu:

“Tarım dostu, çiftçi dostu bir hayvandır. Önceleri para harcanıp süne ile mücadele edilirdi. Uçakla ilaçlama yapılırdı. Bu ilaçlamadan birçok hayvan ve insan etkilenirdi. Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz buna müdahil olunca havadan ilaçlama kaldırıldı, yasaklandı. Şu anda Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe ve İl Müdürlükleri tarafından çiftçilere yerden ilaçlama yapmaları için ilaç veriliyor. Sadece etkili alan ilaçlanarak süne mücadelesi yapılmakta. Fakat biyolojik olarak kınalı keklik süneyi yediği için en güzel süne mücadelesinde kullanılan hayvandır.”

İnşaatı biten istasyon için 800 bin lira harcandığına değinen Yüksel, 300 bin lira daha harcayıp çevre düzenlemesini yapacaklarını ve 35 dönüm alanda kurulan istasyonda 15 güne kadar üretime başlayacaklarını söyledi. Yüksel, anaçların yumurtlama ve palazlanma döneminin de yaklaşık 4 ay süreceğini sözlerine ekledi.
Ek Dosyalar:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.187 saniye