Kemâliye(Eğin) Halk Musikisi

Çok
7 yıl 4 ay önce #70 Yazan: GeZGiN
KEMÂLİYE (EĞİN) HALK MUSİKİSİ HAKKINDA….

Eğin(Kemâliye),çağlar boyu çeşitli kavimlere yurt olmuş, sayısız uygarlıklara beşiklik etmiş, doğu Anadolu’nun en eski, yerleşim ve ticaret merkezlerindendir. Gelenek-görenek ve yaşama biçimiyle, yabancılaşma sürecinden uzak olan EĞİN, bağımsız kültürü ile sanatsal duyarlılığını orijinalliği ve dürüstlüğü ile günümüze taşıyan ender yörelerdendir.

Ne var Ki; Yıllarca , folklor ve müziği ile iç içe huzurlu olarak yaşayan Eğin halkı, 18. yy. ortalarından itibaren göç’e zorlanılmış, gurbet ile sılası arasında yıllarca mekik dokumuştur…
Kemâliye(Eğin) Halk Musikisi, oluşumundaki üslup zenginliği, yapısındaki otantik malzemesiyle milli kültür ve musikimiz içindeki yer ve değeri ölçülemez ve yadsınamaz bir gerçektir..Uzantısının,Orta Asya Türklerine dayalı olduğu var sayılan Eğin müziğinin ana tem’ini ..genelde,”gurbet” kavramıyla bütünleşen“sıla özlemi” oluşturur. Geçimini temin ve tahsil için evini barkını terk edip gurbet’e göç eden Eğin’linin yüreğindeki ayrılığın ifadesi yüzyıllar beri söylenegelen aşağıdaki örnek manilerden açıkça görülebilmektedir.
Doç. Burhan TARLABAŞI

“REYHAN EKMİŞİM DE GÜL EKMEMİŞİM,
UNUTMİŞİM DE DİBİNE SU SERPMEMİŞİM,
KÖMÜR GÖZLERİNİ SEVDÜĞÜM AĞAM,
BÖYLE HESRETLİK HEÇ ÇEKMEMİŞİM.
YÜKSEK MİNAREDE OKUNUR EZEN
YÜREGİM DUTMEYİ Kİ ODAN GEZEM,
YAZU BİLMEYİMKİ MEKTUBUN YAZAM
ELLERİN YAZDUĞİ BU KADAR OLUR,
MUNZURUN DAĞİNE BOSTAN EKİLMEZ,
GÜNEŞİ DOĞİPTE BUZİ ÇEZİLMEZ,
ELA GÖZLERİNİ SEVDÜĞÜM AĞAM,
HEM AYRULUK , HEM ESGERLİK ÇEKİLMEZ.

N O T : Kemaliye(Eğin) halk Musikisine ilişkin 2008 yılında , tarafımdan ortaya konan “Eğin Türküleri” albümüyle beynelmilel alanda oldukça yol kat edilmiş bulunmaktadır. Yerli ve yabancı müzik otoritelerince takdir ve beğeniyle karşılanan bu kültürel çalışmamızın gelecek kuşaklarımıza olabilecek katkıları yadsınamaz bir gerçektir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.168 saniye