Erzincan'da "Topraktan Sofraya Projesi"

Çok
8 yıl 1 hafta önce #43 Yazan: GeZGiN
Erzincan'da "Topraktan Sofraya Projesi"


Erzincan'da "Toprak'tan Sofraya Projesi" kapsamında kurusu fasulye eleme, boylama ve ambalajlama tesisi törenle hizmete açıldı.

Erzincan'da "Toprak'tan Sofraya Projesi" kapsamında kurusu fasulye eleme, boylama ve ambalajlama tesisi törenle hizmete açıldı.

Yanlızbağ Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ve Devlet Planlama Teşkilatı desteğiyle Yanlızbağ Beldesi Gümüşhane yolu üzerinde kuru fasulye eleme, boylama ve ambalajlama tesisi kuruldu.

Tesisin açılış törenine katılan Erzincan Valisi Selman Yenigün, açılış töreninde yaptığı konuşmada, projeye emeği geçen ve destek sağlayanlara teşekkür etti.

Tesisin tarıma dayalı sanayinin bir örneği olduğunu belirterek, "Kalkınma kooperatifimizin yöneticilerini tebrik ediyorum. Böyle bir faaliyete girdikleri için bu bir cesaret işidir, girişimcilik ruhu gerekmektedir. KUDAKA önüne proje geldiğinde büyük destekler vermektedir. Burada üretilen fasulyemizi eleyecek, boylayacak, paketleyecek ve tüketicinin hizmetine sunmuş olacak bütün bu çalışmalar son derece kıymetlidir" dedi.

Yanlızbağ Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Muammer Akartepe, tesisin KUDAKA 2010 yılı Mali Destek Programı doğrultusunda sağlanan 350 bin 115 lira hibe ve kooperatifin eş finansman katkısıyla kurulduğunu belirterek, "Projemiz Avrupa standartları doğrultusunda kuru fasulyenin temizlenmesi, tasniflenmesi ve ambalajlanması işlemini yapacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından tesisin açılışı yapıldı. Vali Yenigün ve beraberindekiler fasulyelerin çuvala girmeden önceki son noktada kadınlarla birlikte ayıklama işlemini de yaptı.

Açılış törenine, Belediye Başkan Yardımcısı Seyfullah Kaban, KUDAKA Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan ile davetliler katıldı.


- ERZİNCAN
Anadolu Ajansı [3088841] Haber Yayın Tarihi : 27.10.2011 16:40

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.180 saniye