Kınalı keklikler doğayla buluştu

Çok
8 yıl 2 hafta önce #41 Yazan: GeZGiN
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğü’nün hazırladığı ortak proje kapsamında 650 Kınalı Keklik, Aydın'ın Kuyucak ilçesinde doğayla buluşturuldu

Kuyucak ilçesine bağlı Yamalak beldesinin av yasağı bulunan Bucak Mevkisinde düzenlenen etkinliğe Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Kuyucak Kaymakamı Alp Arslan, Aydın Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Uzuner, Aydın Doğa ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü çalışanları ve vatandaşlar katıldıTörende Afyonkarahisar’daki çiftliklerde yetiştirilen 650 adet Kınalı Keklik, bulundukları kafeslerden çıkarılarak, katılımcılar tarafından teker teker doğayla buluşturuldu.

Özel olarak yetiştirilen Kınalı Kekliklerin doğaya salıverilmesinin ardından proje hakkında bilgiler veren Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Yamalak beldesi Bucak mevkisinde daha önceden de Kınalı Keklik popülasyonunun bulunduğunu söyledi. Bölgedeki popülasyonun azalmış durumda olduğunu belirten Bayrak, amaçlarının doğal hayata katkı sağlamak olduğunu söyledi. Bu amaçla Afyonkarahisar'da üretilen Kınalı Kekliklerden doğaya bırakacaklarını ifade eden Bayrak, “Bunlar, buradaki doğal hayatın arzu ettiğimiz düzeye çıkması için büyük katkı sağlayacaklar. Çağımızda doğal hayatın korunması, özellikle yaban hayatının korunması çok önemli. Bu keklikler yıllarca yaşamış ama son yıllarda bir miktar azalmış. Özellikle çevre kirliliği artışı, tarım ilaçları ve gübreler kullanıldıkça kekliklerin sayısı azaldı. Biz bu çalışmayla keklik sayısını artırmayı hedefliyoruz. Bugün burada 650 kekliği doğaya bırakacağız. Burada en önemli husus, halkımızın ve vatandaşlarımızın bunlara sahip çıkması. Çünkü, bunları doğada kendi kendine ürer hale getirmemiz gerekiyor. Bunlar burada çoğalacaklar ve Aydın'ın dağlarında bundan sonra keklik seslerini duymuş olacağız” diye konuştu.

Yarın da aynı bölgeye 100 Kınalı Keklik daha bırakacaklarını açıklayan Bayrak, bundan sonra yeni alanlar buldukça Kınalı Keklik bırakmaya ve onların çoğalmasına vesile olmaya devam edeceklerini kaydetti. Bayrak, doğaya bırakılan Kınalı Kekliklerin yaşam ve üreme süreçlerinin sürekli olarak izleneceğini sözlerine ekledi.
Ek Dosyalar:

Lütfen sohbete katılmak için Giriş ya da Hesap açın.

Sayfa oluşturma süresi: 0.191 saniye