Taşyolu

Asırlık Rüyadan Uyanıyoruz..

-Taşyolu,1870’li yıllarda Kemaliye’nin(Eğin’in) gündemine gelmiş,132 yıllık bir rüya projesidir.

-Taşyolu Kemaliye’yi çıkmaz sokak olmaktan kurtaracak,Divriği-Sivas güzergahından İç Anadolu’ya bağlayacak,sıla-gurbet yolu olan Ankara-İstanbul yolunu 220 Km. kısaltan bir yoldur.

-Bu yola halkın maddi dayanışması ile ilk kazma 1949 yılında vurulmuş,çok güç şartlarda insanlar sepetler içerisinde kayalara asılmak suretiyle ve 1960 yılına kadar aralıklı çalışılarak 1900 metre yol(2 m. genişliğinde) açılmıştır.


-1983 yılında bir bölümü Keban Baraj Gölü suları altında kalan bu yolun girişi ile genişletilmesi Köy Hizmetleri(YSE) tarafından yapılmıştır.

-1993 yılında gurbetteki Kemaliyelilerin bir araya gelerek topladıkları paralarla ABD’den Tracdrill(delici-rok) ile bir kompresör alınarak Kemaliye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Taşyolunun açılmasına tekrar başlanılmıştır.

Read More


-1995 yılı Ocak ayında bir taşeronla anlaşılarak 6 metre genişliğinde 5 metre yüksekliğinde tünel yapımına başlanılmıştır.

-Bu yolun finansmanı merkezi idare, İl Özel İdaresi ve halkın özverili katkıları ile sağlanmıştır.

-Bu muhteşem eserin ucuz bir maliyetle yapılmasında İl ve İlçe yöneticilerinin olağanüstü gayreti,merkezi Hükümetin fevkalade desteği ve Kemaliye halkının yakın ilgisi ve katkısı ile mümkün olmuştur.

-Açılışı yapılan ve tamamen patlayıcı kullanarak açılan bu yolun uzunluğu 8500 metre olup,tamamı taştır.Bu yolda 4722 metre tünel,1898 metre geniş yol(7 metre),1900 metre dar yol(1949-1960 arasında açılıp,1983 yılında genişletilen) bulunmaktadır.

-Bu Yolun Yararları;

1-Kemaliye Ankara-İstanbul irtibatı (sıla-gurbet)220 km. kısalmıştır.
2-Doğrudan Divriği ve Sivas’a ulaşmak artık mümkündür.
3-Kışın irtibatı kesilen 7 köyle ulaşım sağlanmıştır.
4-Bir doğa harikası olan Karanlık Kanyon turizmlin hizmetine sunulmuştur.
5-Divriği-Kemaliye(Eğin) ve Harput eksenindeki bir kültür havzası turizmi açılmıştır.
6-Yaban hayatı bakımından çok zengin Fırat Vadisi seyirlik olarak bir cazibe merkezine dönüşecektir.
7-2.ve 3.Ordu arasında (Malatya-Erzincan) ulaşımı sağlayacak alternatif bir güzergah olmuştur.
8-Bu yol ile Kemaliye çıkmaz sokak olmaktan kurtulacak,ekonomik ve sosyal canlılık kazanacaktır.
9-Güneyi İç Anadolu’ya ve Karadeniz’e bağlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanımızın himayelerinde, yakın ilgi ve desteğiyle tamamlanan Kemaliye’nin bir asırlık rüyası Taşyolu 03.08.2002 tarihinde düzenlenen bir törenle hizmete açılmıştır

 

Üye Girişi

Mobil Menü